Új alkotmány: címer a zászlóban
Kopiás Attila Steve 2010.12.04. 10:00Remek dolog ez az alkotmányozósdi. Egyrészről az egyik leglényegtelenebb dolog, mert egy alkotmányt megenni nem lehet, lakni sem lehet benne, és náthára sem jó, szóval valahogy nem igazán kapcsolódik az emberek mindennapi problémáikkal kapcsolatos tapasztalataihoz. Másrészről viszont ugye ez az alaptörvény, ehhez kell minden törvény igazodjon, amiktől viszont nem csak a megélhetés függ, hanem hogy úgy nagyjából milyen hangulatban is élünk. Erről írtam már korábban, most nem taglalnám, őszintén szólva egy picit fárasztó minden egyes baromságról újra és újra leírni, hogy baromság. Eddig sem volt egyszerű a helyzet, de a mostani 4+ év is alaposan próbára teszi az idegeinket.
Úgyhogy most nem is elemezgetném a komolyan vehetetlen körülmények között, komolyan vehetetlen ember által (Szűrös, Pozsgay??) előkészített új alkotmány technikai részleteit, megteszik ezt helyettem mások. Helyette egy jelképeinkkel kapcsolatos kedves szimbolikus gesztusra hívnám föl a figyelmet, miszerint az ország címerét innentől tölgyfalombok övezik, és ezekkel együtt rákerül az állami zászlóra. (Kell legyen valami egyébként, ami miatt ezek a fideszes fiúk állandóan a címerrel pepecselnek, Schmittnek is az első dolga volt, hogy az Alkotmányban rögzített címert lecserélje a weblapján az Osztrák-Magyar Monarchia és a Horty-korszak idején használt angyalkás címerre.) Nem akarnék én még olyan unalmas kérdésekbe sem belemenni, hogy vajon hány száz millióba fog kerülni minden hivatal minden zászlóját, pecsétjét és egyéb címerét lecserélni, amúgy sem tudtam még megemészteni, hogy a jelek szerint még a Blikknek is több esze van, mint a teljes kormánynak.
Ehelyett egyszerűen szeretném bemutatni a Magyarországon eddig használt címeres trikolor állami zászlókat, egyszerű lesz, összesen 4 ilyen volt ugyanis:
![]() | Használva: 1867-1918, az Osztrák-Magyar Monarchia idején. Magyarország államformája: királyság (alkotmányos monarchia). |
![]() | Használva 1919-1946, azaz a Horthy-korszakban. Magyarország államformája: királyság (alkotmányos monarchia). |
![]() | Két alkalommal használva. 1946-1949: Magyarország államformája: köztársaság. 1956-1957: Magyarország államformája: hivatalosan népköztársaság, az 56-os forradalom utáni kísérlet a demokratizálódásra. |
![]() | Használva: 1949-1956. Magyarország államformája: népköztársaság. |
A magyar történelemben a Kossuth-címeres (Szentkorona nélküli címer) zászló 2-3 éves felbukkanásaitól eltekintve a címeres zászló minden alkalommal a demokratizálódás és a köztársaságiság gondolatiságával ellentétes törekvéseket jelképezett. Hogy ez milyen szimbolikát jelent a Nemzeti Együttműködés Rendszerét tekintve, mindenki döntse el maga.
Emlékeztetőül pedig - hátha szükség lesz rá egyszer - álljon itt az a két zászló is, amit 1848-ban és 1956-ban használtak mindazok, akik sajtó- és szólásszabadságot, demokratikus önrendelkezést és törvény előtti egyenlőséget követeltek:
![]() |
![]() |
Képek: Wikipedia
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.